Jaką szkołę wybrać po ukończeniu gimnazjum? – dylemat gimnazjalisty



Wybór zawodu przez młodego człowieka to jedna z najbardziej poważnych decyzji życiowych. Bardzo istotne jest, aby wybrany kierunek kształcenia oraz przyszłej pracy zawodowej odpowiadał Twoim zainteresowaniom oraz predyspozycjom mówi doradca zawodowy Szkół Europejskich we Wrocławiu. Jeśli jesteś uczniem trzeciej klasy gimnazjum już wkrótce staniesz przed tą trudną decyzją. Z pewnością już teraz podczas prezentacji w szkołach zadajesz sobie pytanie, jaką szkołę wybrać oraz jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru kierunku kształcenia? A może jesteś totalnie spontaniczny i odkładasz decyzję na później z nadzieją, że ,,jakoś to będzie” ?

Oczywiście możesz przecież uczyć się w jakiejkolwiek szkole, możesz też wybrać kierunek, na który poszedł kolega lub koleżanka, albo tam gdzie akurat było wolne miejsce. Jest tylko pytanie – czy warto, abyś inwestował swój czas i wysiłki w kierunek, który kompletnie Cię nie interesuje i w efekcie nie ma perspektyw na przyszłość?

Pamiętaj – ucz się na błędach i najważniejsze, aby to nie były Twoje błędy.

Efekty podjęcia pochopnych wyborów szkół i kierunków nauczania są najczęściej widoczne w pierwszym semestrze roku szkolnego mówi dyrektor Europejskiego Technikum Fryzjerskiego we Wrocławiu, wtedy przychodzą do nas bezradni uczniowie różnych szkół, prosząc o pomoc w rozwiązaniu ich problemu. W roku szkolnym 2013/2014 do naszych szkół przeniosło się pięciu uczniów. Uczniowie przychodzący do naszej szkoły byli pozbawieni nadziei na to, że zmiana szkoły oraz nadrobienie zaległości jest w tak skomplikowanej sytuacji możliwe. We wszystkich tych przypadkach powodem zmiany szkoły był nietrafny wybór kierunku kształcenia. Uczniowie w pewnym momencie dochodzili do wniosku, że tak naprawdę mają zupełnie inne zainteresowania, a ich decyzja o wyborze szkoły była całkowicie nieprzemyślana lub też niesamodzielna – w efekcie tego nauka stała się dla nich przykrym obowiązkiem.

Dlatego zanim podejmiesz decyzję o wyborze kierunku kształcenia odpowiedz sobie na podstawowe pytania – jakim jesteś człowiekiem, co cię interesuje i co chciałbyś robić w przyszłości? Zdobądź jak najwięcej informacji na temat zawodów, które Cię interesują i co najważniejsze nie obawiaj się odwiedzić szkoły, która cię zainteresowała. Zadawaj pytania, które cię trapią – w końcu to Ty kreujesz swoją przyszłość.

Nie odkładaj decyzji na ostatnią chwilę – przemyśl ją już teraz, abyś mógł uczyć się w szkole, do której lubisz przychodzić i w której rozwijasz się oraz zawierasz interesujące znajomości.

Jeśli chcesz zapoznać się z zawodami pobierz Informator o Zawodach Szkolnictwa Zawodowego  [link]

Comments are closed.